sobota 22. listopadu 2014

18. Chajovna (Brno)

V dobrých rukou chajovníků

Po dvou ne příliš pozitivních recenzích jsme se v Brně tentokrát strefili skutečně do černého. Na mnohá doporučení (díky moc!) jsme navštívili podnik, který nám vyhovoval snad ve všem – od prostorů, přes nabídku, až po kvalitu a chuť čajů i dýmky. Vítejte v Chajovně!

V Chajovně, která mimochodem leží „co by kamenem dohodil“ od již recenzované Veselé čajovny, jsme se zastavili ve středu 12. listopadu navečer, kolem 21. hodiny. Nemuseli jsme se příliš hnát a bát se, že nás záhy vyženou, neboť jsme věděli, že otevírací doba je zde až do 23:00.

Barevné světy a zvuky Chajovny

K pokuřování vodních dýmek vyhradila Chajovna pouze jeden ze salónků. Jak uvidíte z našich fotek, je laděný do odstínů červené a oranžové. Další místnosti, do kterých jsme také nahlédly, jsou rovněž pěkně různobarevné, ale kouřit se v nich nesmí. Podle nás tak Chajovna ideálně vychází vstříc všem typům milovníků čajoven. Měli jsme štěstí – ve vodnicovém světě na nás čekal poslední volný stolek v rohu.
Nehrála zde žádná hudba, jak tomu obvykle bývá v jiných čajovnách, za to hovorů a ruchů bylo ve vzduchu stále dost. Další dvě početné skupinky mladých lidí, s nimiž jsme salónek sdíleli, obstarávaly zábavu i nám. Mimoděk jsme vyslechli nespočet zajímavých historek. Tak třeba… Omlouváme se, ale jsou bohužel všechny nepublikovatelné.

Máte vybráno? – Maté.

U obsluhy, která byla sexy & sympatická (což je základní ideální konstelace), a k tomu navíc působila i profesionálně (nebo minimálně uměla výborně předstírat, že svému „řemeslu“ fakt rozumí), jsme si objednali dýmku s tabákem guave. Je to aromaticky prvotřídní druh, na který si děláme zálusk už delší dobu a v Chajovně nám to konečně vyšlo.
K pití jsme si dali maté pampero v kalabase s bombilou a karamelový čaj. Zejména druhý ze jmenovaných nápojů nás svou chutí vystřelil až někam k Měsíci. Vychutnávali jsme si ho oba až do dna.

Do Chajovny pro zahřátí

V Chajovně jsme se celou dobu výborně bavili. Bylo o nás skvěle postaráno, k naší spokojenosti. Díky všudypřítomné pohodové atmosféře se nám v našem růžku u výstavky konviček a tarbušů (takový ten kovový poklop na dýmku, „závětří“) celkově dobře sedělo a Chajovna se stala jednou z našich nejoblíbenějších čajoven v Brně, kam se jistě ještě vrátíme a kterou vám můžeme doporučit všema deseti.
Až budete Chajovnu na její adrese hledat, nenechte se vyvést z míry zvláštní lokalitou a nebojte se zajít hlouběji do dvora. Čajovna je trochu schovaná v suterénu, ale když jsme to našli i my, vy to dáte taky. Užijte si zbývající listopadové dny, na které se nejlépe kouká zpoza okna, s šálkem dobrého čaje, který hřeje do dlaní…


Bodové hodnocení:

A) Jak nám chutnalo?

Vodní dýmka, tabák guave… Z: 9, L: 9
Maté pampero… L: 6.5
Karamelový čaj... Z: 8.5, L: 8.5

B) Jak se nám pobylo?

Obsluha… Z: 9, L: 8
Prostředí… Z: 7, L: 8
Atmosféra… Z: 8, L: 8
Lokalita… Z: 7, L: 7
Výhodnost nabídky… Z: 5, L: 6

C) Celková známka: 7.63


Chajovna

Dominikánské náměstí 6/7, Brno-město
www.chajovna.cz



středa 12. listopadu 2014

17. Čajovna Inaris (Brno)

Do třetice všeho brněnského

V prostředí brněnských čajoven se ještě chvíli zdržíme. No nedá se nic dělat, když nás to město prostě tolik baví! Tentokrát jsme si k návštěvě vybrali čajovnu se zajímavým názvem Inaris. Co toto slovo znamená, se nám zjistit nepodařilo. Nicméně, chlapec Inari je postava z japonského díla Naruto – mangy, anime a hry. A právě hry byly v Inarisu tím, co jsme ten večer ocenili nejvíce…

Na svých domovských stránkách se čajovna představuje jako „Tvá Inaris“. Vycházejme tedy z toho, že se jedná o jméno dívčí. Kde byste tuto kouzelnou dívku měli hledat? Nejlépe na Štefánikově třídě, kousek od zastávky Hrnčířská. Na návštěvu se za ní dá přijít každý den od 15:00 do 01:00, což je doba velkorysá a ke studentům velice vstřícná. Malý subjektivní plusík navíc od nás Inaris získává za to, že je pravděpodobně tou nejbližší čajovnou od kolejí „Mánesek“, kde toho času bydlíme.

Vodní dýmka – neštěstí nebohé Inaris 

Luky trval na tom, že si tentokrát musíme dát vodní dýmku. Bohužel pro nebohou Inaris, neboť vodnice se jí popravdě moc nepovedla. Sama dýmka byla konstrukcí chatrná, netěsnila a neustále z ní vypadával šlauch. Rovněž tabák nebyl z nejlepších (Al Fakher, příchuť med), ale do této pasti jsme si jeho výběrem naběhli sami.

V důsledku však Inaris získala zatím nejnižší počet bodů za vodní dýmku. Má ještě vůbec ještě šanci, že si to u nás něčím vylepší? Naštěstí pro Inaris se kvalita a chuť donesených nápojů řadí naopak na špičku naší hodnotící tabulky. Zuza si pochutnala na mátovém čaji Nana, Luky zas na výborném jablečném moštu.

Jako v kupé: poznáváme Česko!

Zbývající aspekty, které obvykle v čajovnách hodnotíme, zařadily Inaris v konečném výsledku mezi průměrné čajovny. Ochotná obsluha dělala, co se dalo, ale dýmku se jí opravit nepodařilo. Dobré atmosféře v čajovně napomohlo i to, že hned u našeho ležení-sezení se nacházel výklenek se společenskými hrami k zapůjčení. Dali jsme si jedno kolo hry „Česko“ a hádejte, kdo vyhrál!


I přes všechna výše zmíněná pozitiva jsme se nedokázali v čajovně uvelebit. Mohlo za to především prostorové řešení podniku, kde jednotlivé oddíly pro návštěvníky připomínají svým řazením vagóny s kupé. Takové Feng-šuej jsme vážně neocenili.

Pokud vás Inaris svými půvaby okouzlí a chtěli byste se s ní vídat pravidelně, vyplatí se stát se členem klubu (za symbolických 10 Kč). Koukají z toho slevy na vodní dýmky a po pár návštěvách nějaký ten čajda zadarmo. Zdá se, že my budeme muset svou brněnskou čajovnovou lásku na první pohled hledat dál…

PS: Bylo to nerozhodně ;-)

A nyní bodové hodnocení:

A) Jak nám chutnalo?

Vodní dýmka, tabák Al Fakher (med)… Z: 3, L: 3
Nana … Z: 8, L: 8
Jablečný mošt ... L: 8

B) Jak se nám pobylo?

Obsluha… Z: 7, L: 7
Prostředí… Z: 6, L: 5
Atmosféra… Z: 6, L: 7
Lokalita… Z: 7, L: 7
Výhodnost nabídky… Z: 6, L: 6

C) Celková známka: 6.27


Čajovna Inaris

Štefánikova 27, Brno
http://www.inaris.cz/