čtvrtek 13. srpna 2015

26. Čajovna Bakkerswinkel (Amsterdam)

ČajovnaMy z Holandska

„Ámstrdám… z oblaků už se blíží… Ámstrdám
… pár bílejch vran… Ouoúú…“ Poslouchat Ilonku Csákovou vždy, když balíme a stěhujeme se, patří k tradicím, co se Zuzou dodržujeme. Konec června, kdy jsme opouštěli brněnské koleje, nebyl výjimkou. Touha navštívit hlavní město Nizozemí se však v našich srdcích zrodila již dříve. Dobře, nebudu to zastírat; bylo to v zimě, po zhlédnutí filmu Hvězdy nám nepřály. Jsme holt citlivky. Domluvili jsme se předběžně, že letos v létě vynecháme festival Rock for People a místo toho si dáme Amsterdam. Do poslední chvíle jsem nevěřil, že se nám plán podaří zrealizovat. Pak se ale den odjezdu přiblížil a mně došlo, že je to pravda. Jedeme do Amstru!

Datum odjezdu jsme zvolili – jako nenapravitelní romantici – na den našeho šestého výročí. Celou cestu jsme si zařizovali sami. Od jízdenek Student Agency, přes ubytování v campu Vliegenbos, až po výměnu financí a zapůjčení turistických průvodců v knihovnách. Zřejmě bychom za stejnou cenu pořídili 2–3 hotové eurovíkendy na Slevomatu, nebo celý posezónní týden u moře, ale to nám nevadilo. Jsme na sebe pyšní, že jsme to zvládli sami zorganizovat. A zkušenosti s rezervačním systémem v holandštině člověk jen tak někde nenabyde. Jízda autobusem byla náročná. Lukymu neubíhala cesta tam, Zuze zase ta zpátky. Zorientovat se hned po příjezdu v systému veřejné dopravy, sehnat jízdenky a najít na Station Centraal autobus do campu bylo docela stresující. Ale jakmile jsme dostali cedulku a plac na stan, napětí opadlo. Pomohla tomu vytoužená sprcha.

Dva různé dny v Amsterdamu

První večer v Amsterdamu jsme vyhledali Česko-slovenský bar, jehož majitel je sice Holanďan, ale obsluha většinou česká a scházejí se zde krajané. Potřebovali jsme nejprve rozkoukat, nasát atmosféru a vyzvědět nějaké tipy o triky o životě v Amsterdamu. Seznámili jsme se s ostravsko-bulharským barmanem Nikolou, velkým milovníkem čajoven a vodních dýmek. Bohužel nás musel zklamat – čajovny, jaké v ČR máme my, v Holandsku nenaleznete. Kdo by taky kouřil vodnice, když je na každém rohu coffeeshop. My jsme se však nevzdali. Když už jsme jednou v Amsterdamu, nějakou čajovnu zde přeci musíme navštívit, hergot!

Druhý den jsme zasvětili obdivování všech nejdůležitějších památek. Jen Dům Anny Frankové jsme vyměnili za Dům Rembrandta. Stihli jsme toho neskutečně moc a památkový den jsme zakončili komentovanou projížďkou na člunu po amsterdamských kanálech. Třetí den jsme se pro změnu věnovali relaxaci a poznávání obyčejného života. Prošli jsme si největší trh na Albert Cuypstraat, krmili jsme kachny ve Vondelparku, v bufetu nakrmili sebe typickými brodje (kulaté housky), a ještě než jsme se opili v rockovém klubu Waterhole, našli jsme Bakkerswinkel, čajovnu v jižní části města poblíž Muzejní pláně.

Rodinná, "baby friendly" čajovna

Čajovna Bakkerswinkel není večerní podnik v orientálním stylu. Je to prosluněná, rodinná, „baby friendly“ čajovna. Interiér je vymalován veselými barvami. Chodí se sem skutečně pít čaj a jíst zdravé svačiny. Podívejme se, co o čajovně Bakkerswinkel říká průvodce National Geografic: „Snack-bar, cukrárna a čajovna jsou vyhledávané pro kvalitní výrobky. Příjemná obsluha.“ Nic víc. Mohlo by se zdát, že jde jen o samé prázdné reklamní fráze, které o sobě může napsat každý druhý. My jsme se však přesvědčili, že v případě Bakkerswinkel, jde o čistou pravdu a nic než pravdu.
Příjemná obsluha? A jak! Amsterdamští jsou většinou milí lidé, ale usměvavější slečnu než v
Bakkerswinkel jsme snad nepotkali. Kvalitní výrobky? No to je kapitola sama pro sebe. A na čem že jsme si v Bakkerswinkel pochutnali my?
Nejprve pití – Zuza si dala domácí zázvorový čaj s citrusy za 2.50 a Luky konvičku Bio Hari čaje „Inner Connection“ („Vnitřní Propojení“) s rooibosem a tymiánem za 3 eura. Chuťově vyvážené, akurátní množství – při přípravě nápojů promluvily zkušenost a láska. Božský zázrak se konal, až když nám na stůl přinesly dezerty: malinový cheesecake a čokoládový dort. K popsaní jejich chutí ještě nebyly vynalezeny náležité přívlastky. A nedostali jsme ani žádné malé ždibíčky. Naopak, skoro jsme to nemohli dojíst. I když Bakkerswinkel nebyla typická čajovna, odcházeli jsme nadmíru spokojení. Smutné je jen to, že sem se jen tak nevrátíme, abychom si gastronomický zážitek zopakovali.

Energie amsterdamského života po západu slunce

Amsterdamský Bakkerswinkel je zařízení poněkud jiné kategorie, než jsou čajovny, které na našem blogu obvykle hodnotíme. Proto ji nebudeme bodovat a srovnávat její skoré s ostatními. Vězte, že kdybychom mohli, dali bychom za nápoje, dezerty, atmosféru, výzdobu, obsluhu a všechno ostatní nekonečno bodů. Po návštěvě Bakkerswinkel jsme se navečeřeli v Čínské čtvrti a nechali se unášet neuvěřitelnou energií amsterdamského života po západu slunce. Nazítří nás čekal už jen odjezd domů, který jsme i přes sérii bouřek na území Německa zvládli a nechali svá bezvládná těla vyložit na terminálu Praha-Florenc. Vyčerpaní, ale šťastní a plní zážitků.

Bakkerswinkel

Žádné komentáře:

Okomentovat